Upcoming Events

 

  • June 22nd - Last day of classes
  • June 28th - Grad Dinner
  • June 29th - Commencement Ceremony
  • June 29th - Dry Grad

 

 

 

 

Click here to see District Calendar

DTSS Links

Contact Information

David Thompson Secondary School
RR4 1535 14th Street
Invermere, British Columbia
V0A 1K4
Phone: (250) 342-9213
Fax: (250) 342-4499

Departments and Course Outlines

Aboriginal Education

Members: Tracy Simpson & Jocelyn Booth

Business & Technology Education

Accounting 11 - College of the Rockies

Accounting 12 - College of the Rockies

Business Communications 11 - College of the Rockies

Business Information Management 12 - College of the Rockies

Information Technology - Mr. Tremblay

Computer Graphics - Mr. Steedman

English

English 8 - Ms. Carter

English 8 - Mr. Tenta

English 9 - Ms. Davison

English 10 - Ms. Little

English 10 - Ms. Carter

Communications 11 - Mrs. Midyette

English 11 - Mrs. Woodworth

English 11 - Mr. Danyluk

Communications 12 - Ms. Little

English 12 - Ms. Little

English 12 - Mrs. Woodworth

Writing 12 - Ms. Little

Fine Arts

Band 8 - Mr. Constable

Band 9 - Mr. Constable

Band 10, 11, 12 - Mr. Constable

Jazz Band 10, 11, 12 - Mr. Constable

Drawing & Painting 8 & 9- Ms. Oliver

Sculpture & Ceramics 8 & 9- Ms. Oliver

Art 10 & 11- Ms. Oliver

Art 12 - Ms. Oliver

Drama - Mrs. Little

Theatre & Performance - Mrs. Little

French

Enhanced French Social Studies 8- Mrs. Dunlop

French 9 - Mrs. Dunlop

Enhanced French 8 - Mrs. Dunlop

Health and Career Education, Planning, Leadership

HCE 8 - Ms. Wright & Mrs. Midyette

HCE 9 - Ms. Wright

HCE 9 - Mrs. Midyette

Planning 10 - Mrs. Midyette

Work Experience - Mr. Steedman

Junior Alternate

Members: Tess Carter, Shawn Raven

Learning Assistance

Members: Jan Quick, Linda Reynolds, Marla Norquay, Wendy Brenneman, Heather English, Sasha Taylor, Sheila Fitzpatick

Library

Members: Crystal Woodworth, Deanne Shane

Math

Math 8 - Mr. Tremblay

Math 9 - Mr. Sherk

Foundations of Math 10 - Mrs. Phillips

Apprenticeship & Workplace Math 10 - Mrs. Phillips

Apprenticeship & Workplace Math 11 - Mrs. Phillips

Foundations of Math 11 - Mrs. Phillips

Pre-Calculus Math 11 - Mr. Sherk

Foundations of Math 12 - Mr. Sherk

Pre-Calculus Math 12 - Mr. Sherk

Calculus Math 12 - Mr. Sherk

 




Open Doors

Members: Maegan Stanbury, Brent Wilson, and Christine Shaw

Physical Education

PE 8 - Ms. Tenta, Mr. Tenta

PE 9 - Ms. Wright, Mr. Norquay

PE 10 - Ms. Wright

PE 11 & 12 - Ms. Lema

Fitness & Conditioning 11 & 12 - Ms. Wright

Hockey Skills Academy 10, 11, 12 - Mr. Tenta

Outdoor Educatioin and Recreation 12 - Mr. Tenta

For a copy of the medical exemption form (pdf format), click here.

Practical Arts

Foods Studies 8 - 9 - Mrs. Salzbrenner

Cook Training 11A - Mrs. Salzbrenner

Cook Training 11B - Mrs. Salzbrenner

Cook Training 12A - Mrs. Salzbrenner

Cook Training 12B - Mrs. Salzbrenner

Photography - Mr. Tremblay

Textiles 8 & 9 - Ms. Oliver

Textiles 10, 11, 12 - Ms. Oliver

Woodwork & Metalwork 10, 11, 12 - Ms. Wright

Science

Science 8 - Mrs. Tenta

Science 8 - Mr. Zahara

Science 9 - Mr. Zahara

Science 9 - Ms. Bartz

Science 10 - Ms. Bartz

Science 10 - Mr. Zahara

Earth Science 11 - Mr. Zahara

Biology 11 - Mr. Norquay

Biology 12 - Mr. Norquay

Chemistry 11 - Ms. Bartz

Chemistry 12 - Ms. Bartz

Physics 11 - Ms. Bartz

Physics 12 - Ms. Bartz

Social Studies

Social Studies 8 - Ms. Davison

Social Studies 8 - Mr. Sage

Social Studies 8 - Mr. Steedman

Social Studies 9 - Ms. Davison

Social Studies 9 - Mr. Sage

Social Studies 9 - Mr. Steedman

Social Studies 10 - Mr. Constable

Social Studies 11 - Mr. Sage

History 12 - Ms. Davison

Law 12 - Mr. Sage

Psychology - Ms. Carter

Grads

Grad Transitions - Mrs. Phillips